Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Crofton Community Schools

District Office

Working...

Ajax Loading Image

 

Conference Art Show Results!

Story image 1_0
5accda2f85f4e

THE FOLLOWING INFORMATION PRETAINS TO THE RESULTS OF THE 2018 MID-STATES ART CONFERENCE SHOW HELD ON WEDNESDAY, APRIL 4TH THRU SUNDAY, APRIL 8TH AT THE SUNSET PLAZA MALL IN NORFOLK NEBRASKA.  9 SCHOOLS PARTICIPATED: CEDAR CATHOLIC, BATTLE CREEK, BOONE CENTRAL, CROFTON, GUARDIAN ANGELS CENTRAL CATHOLIC, NORFOLK CATHOLIC, O’NEILL, PIERCE, AND WAYNE. 

 

“BEST OF SHOW” 10-12TH GRADE DIVISION: ALLISON ALTWINE/COLORED PENCIL

“BEST OF SHOW” 7-9TH GRADE DIVISION: QUINN SCHIEFFER/PENCIL

“TEACHERS CHOICE AWARD” JUNIOR HIGH DIVISION: ANASTACIA SUING/PENCIL

“TEACHERS CHOICE AWARD” SENIOR HIGH DIVISION: KARMEN KOCH/COLORED PENCL

“2-D STUDENT CHOICE AWARD”: MARIA PROMES/ACRYLIC

“2-D COMMUNITY CHOICE AWARD”: ALLISON ALTWINE/COLORED PENCIL

“2-D COMMUNITY CHOICE AWARD/ JUNIOR HIGH”: KELSEY SCHIEFFER/PENCIL

                                                                                                                                                                            

7TH GRADE RESULTS

 

1ST PLACE: PURPLE: BRIANNA BERGER, PIPER DATHER

2ND: PLACE: BLUE: 7TH GRADE CLASS/GROUP WATERCOLOR SHADING PROJECT, BLAIR JORDAN, PIPER DATHER.

2ND PLACE BLUE; CLASS SHADING PROJECT: BRIANNA BERGER, PIPER DATHER, DANIEL O’CONNOR, GERALD GREGER, MARIE ZULUETA, BLAIR JORDAN, GENE BOLDENOW, TREVOR SEJNOHA, THOMAS MAIBUAM, BROOKE LAMMERS, MADISEN PETERSEN.

3RD PLACE: RED: GERALD GREGER

4TH PLACE: WHITE; BROOKE LAMMERS

 

8TH GRADE RESULTS:

 

1ST PLACE: PURPLE: WADE PEDERSEN, SABRINA KAISER, ROWDY HEGGE

2ND PLACE: BLUE: JADA SCHMIDT, JAYDEN ELLERS, CONNER TARR, ELLA WRAGGE

3RD PLACE: RED: SABRINA KAISER, MAYSON OSTERMEYER, KELSAY KLEINSCHMIT, CHEYENNE ANDERSON, ALEXIS FOLKERS

4TH PLACE WHITE: JAYDEN JORDAN, SABRINA KAISER

 

9TH GRADE RESULTS:

 

1ST PLACE; BEST OF CATEGORY: PURPLE/ UP FOR “BEST OF SHOW”: BRITTANY TRAMP, ANASTACIA SUING {3} ANASTACIA ALSO RECEIVED A “TEACHERS CHOICE AWARD” RIBBON, KELSEY SCHROEDER, QUINN SCHIEFFER, KELSEY SCHIEFFER

2ND PLACE: BLUE: SARAH KLEINSCHMIT, ABBEY STEFFEN

 

10TH GRADE RESULTS:

 

1ST PLACE PURPLE/UP FOR “BEST OF SHOW”: KARMEN KOCH {2 KARMEN ALSO RECEIVED A “TEACHERS CHOICE AWARD” RIBBON} THOMAS HONEYWELL, TAYLOR ARENS, TAYLOR JANSEN

2ND PLACE: BLUE: KEIRRA VORNHAGEN {2}, TAYLOR JANSEN, KARMEN KOCH, HUNTER HEGGE.

3RD PLACE: RED: TAYLOR JANSEN, JAIDYN JOHNSON, JAYCE JOSLYN,

 

11TH GRADE RESULTS:

 

1ST PLACE/UP FOR “BEST OF SHOW”/PURPLE: ALLISON ALTWINE {2}, JULIE JONES, DANI STEFFEN, TAYLOR TINDLE

2ND PLACE: BLUE: ALLSION ALTWINE, DANI STEFFEN {2}, TAYLOR TINDLE, BAILEY NEUHALFEN,

3RD PLACE: RED: STEPH DORHMAN, HUNTER NEUHALFEN, JULIE JONES, ALEXIS SUING,

                                                                                                                                                                                                 

12TH GRADE RESULTS:

 

1ST PLACE: PURPLE/” UP FOR BEST OF SHOW”:  MARIA PROMES {2}, SHAYLA BARR {3} LAUREN ARENS {2},

2ND PLACE: BLUE: SHAYLA BARR, MILES BOSSMAN {2}

3RD PLACE: RED: REAGAN JOHNSON, SHAYLA BARR

4TH PLACE: WHITE: RAVEN SUING

 

CONGRATULATIONS TO ALL ART STUDENTS!

 

ARTICLE BY MRS. FILLAUS